Wrz 30 2015

XVI Rajd Szkół promujących Zdrowie Bieszczady

XVI Rajd Szkół promujących Zdrowie Bieszczady
W dniach 26-27-28-09.2015 odbył się XVI Rajd Szkół Promujących Zdrowie Bieszczady zorganizowany przez Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia .
Uczestniczyło w nim 67 uczniów ze szkół promujących zdrowie + 9 opiekunów. Z naszej szkoły wzięło udział
2 uczniów oraz 15 uczniów z Zespołu Szkół w Hermanowicach. Opiekunami podczas rajdu byli pani Magdalena Kurasiewicz- nauczyciel ZS Grochowce oraz pan Sławomir Jakubiec i pan Michał Oniszko- nauczyciele ZS Hermanowice.
Uczestnicy wyjazdu:
1. Dominik Laska- kl. VI
2. Kacper Kawiński- kl. VI
3. Wiktoria Mirowska- kl. II
4. Piotr Pociask – kl.II
5. Adrian Drozd- kl. II
6. Mateusz Dańków- kl. V
7. Krystian Drozd- kl. VI
8. Sabina Turczak- kl. II
9. Patryk Stanek- kl. IV
10. Klaudia Gołębiowska- kl.VI
11. Justyna Śliż- kl. V
12. Gracjan Turczak- V
13. Gabriela Stopa- IV
14. Hubert Pelc- kl. III
15. Kinga Gierczuk- kl. V
16. Wiktoria Kalityńska- kl. V
17. Sara Szymoniak- kl. V
W programie rajdu było wiele atrakcji:
I dnia –Zwiedzanie Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Potem byliśmy w Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Myczkowcach a tam ogród biblijny , po którym oprowadzał i opowiadał wspaniały przewodnik. Następnie poszliśmy obejrzeć przepiękny film o Bieszczadzkim Parku Narodowym z lotu ptaka w kinie panoramicznym, kolejno były Miniaturki Cerkiewek. Późnym popołudniem dojechaliśmy do Schroniska w Górzance. Po zakwaterowaniu odbyła integracja grupy, konkursy i dyskoteka.
II dnia- Msza w cerkwi zaadaptowanej na kościółek w Górzance. Następnie pojechaliśmy do Wetliny, aby stamtąd w strugach deszczu i po obłoconym szlaku wejść na Połoninę Wetlińską( 1255m n.p.m.)- oczywiście za zgodą przewodnika. Tam w malutkim schronisku Chatka Puchatka wypiliśmy gorącą herbatę, czekoladę itp.
Po przejechaniu autokarem kilkunastu km udaliśmy się do Łopienki w celu obejrzenia wypału drewna na węgiel drzewny. Wieczorem znów integracja , konkursy i dyskoteka.
III dnia- W nocy o godzinie 4.00 mieliśmy pobudkę- ( ale tylko nieliczni mieli ochotę wstać po nocnych pogaduchach), żeby obejrzeć krwawego olbrzyma na niebie (zaćmienie Księżyca).Był czerwony i bardzo blisko Ziemi, całkowicie zanurzony w cieniu Ziemi w godz. 4:15 – 5:23, przybrał barwę rdzawoczerwoną. Wówczas nie padały na niego promienie Słońca, ale oświetlała go atmosfera ziemska –jak podczas wschodu czy zachodu Słońca. Oprócz tego zobaczyliśmy jak oświetlone jest bieszczadzkie niebo przez niezliczone ilości gwiazd( była to najlepsza lekcja astronomii). O godzinie 9.00 wspólne ostatnie śniadanko przygotowane przez grupę uczestników ze szkoły z Jarosławia. Szybkie porządkowanie naszych pokoi , posłanie łóżek, pakowanie plecaków i dalej w drogę. Następnie pojechaliśmy do Soliny- przeszliśmy całą zaporę tam i z powrotem, zapoznając się z historią i rozmiarami zapory. Na koniec imprezy rajdowej pojechaliśmy do Uherc Mineralnych na drezyny rowerowe. Była to 24 km przejażdżka po starych torach kolejowych. Było ciężko , ale doznania, przeżycia i wspaniałe bieszczadzkie widoki oraz otaczająca przyroda, wynagrodziły ciężkie zmagania. Zwieńczeniem imprezy było wspólne zjedzenie zupy na świeżym powietrzu i wypicie herbaty + wafelki.
W drodze powrotnej były piosenki, wspomnienia i już tęsknota za następnym rajdem i uczestnikami. Wszyscy bawili się wyśmienicie i wrócili zadowoleni do domu, ale smutni że już trzeba się rozstać i wracać do codziennych monotonnych obowiązków. Do zobaczenia za rok!!!.

rbrbi