Lis 29 2017

Spotkanie z autorką hymnu – głośne czytanie

W środę 29 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Rtm. Witolda Pileckiego w Grochowcach miała miejsce niecodzienna okoliczność. Przedszkolaki, młodzież gimnazjalna i uczniowie klas I- VI SP spotkali się z panią Teresą Paryną – poetką, autorką słów hymnu szkolnego, który od września, czyli od nadania imienia szkole, jest oficjalną pieśnią tej placówki. Spotkanie wywarło ogromne wrażenie na słuchaczach zgromadzonych w świetlicy szkolnej. Z zapartym w piersiach tchem młodzi ludzie słuchali opowieści poetki o tym, jak powstają wiersze, co to jest natchnienie, skąd biorą się pomysły do pisania czy o czym mała Tereska napisała pierwszy wiersz. Autorka zaprezentowała także tomiki swoich wierszy, kilka utworów przeczytała, opatrując je komentarzem.

Druga część spotkania  była okazją do głośnego czytania najmłodszym. Wybrano zabawne wierszyki Wandy Chotomskiej. Dzieciaki w skupieniu słuchały recytacji pani sołtys Marii Jakubowskiej, pani Teresy Paryny i  dyrektor szkoły pani Urszuli Broszko. Na zakończenie zajęć młodzi słuchacze wykonali prace plastyczne do wybranych wierszy. Rysunki przyozdobiły szkolną bibliotekę. Te niezwykłe zajęcia przygotowały nauczycielki: Bożena Stępień i Anna Wiącek, które chciały pokazać młodym czytelnikom, że czytając czy słuchając  wierszy, bajek… wzbogaca się swoją wyobraźnię, wspólnie z bohaterami przeżywa się ciekawe przygody, odwiedza niesamowite miejsca, poznaje nowe krainy, czytanie jest zdrową ucieczką od nudy. Podsumowaniem całości zajęć mogą być słowa H. Sienkiewicza: „Gdy ktoś się zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie- w każdym razie wygra”.