Mar 01 2019

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W piątek 1 marca obchodziliśmy w szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze Wyklęci to patrioci, którzy po zakończeniu II wojny światowej nadal z poświęceniem walczyli o wolną Polskę. W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło wiele tysięcy osób, które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Wielu zginęło śmiercią męczeńską, ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych. Wspominanie o żołnierzach wyklętych przez całe dziesięciolecia było zakazane. Jednym z nich był patron naszej szkoły – rotmistrz Witold Pilecki.

Uroczysty apel upamiętniający to święto przygotowali uczniowie klas starszych naszej szkoły pod opieką pani Edyty Borowiak – Kocyła.