Maj 24 2019

VII Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego

W dniach od 17 do 19 maja bieżącego roku trójka uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor Urszulą Broszko brała udział w III Święcie im. rtm. Witolda Pileckiego połączonym z VII Ogólnopolskim Zjazdem Szkół
im. rtm. W. Pileckiego. Organizatorami zjazdu byli: Muzeum Dom Rodziny Pileckich i Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, współorganizatorami zaś Instytut Pamięci Narodowej i Instytut im. W. Pileckiego. W zjeździe wzięło udział ponad stu delegatów z 30 szkół z całej Polski.
Już pierwszego dnia po oficjalnym powitaniu mogliśmy obejrzeć piękny musical w reżyserii Piotra Trentowskiego pt. „Kryptonim Druh” poświęcony rtm. Pileckiemu. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w intencji rodziny Pileckich, Ostrowskich, Radwańskich i Wasilewskich z udziałem rodziny oraz dzieci Marii i Witolda Pileckich – Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz i Pana Andrzeja Pileckiego. Z krótkiej relacji ks. proboszcza dowiedzieliśmy się również, że małżeństwo Marii Ostrowskiej z Witoldem Pileckim zawarte zostało w tymże Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Wieczorem uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym na terenie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Kozikach. Bardzo miło spędziliśmy czas przy ognisku, pieczeniu kiełbasek, w otoczeniu lasu oraz przy degustacji regionalnych potraw i innych specjałów. Obdarowani upominkami przygotowanymi przez lokalną i szkolną społeczność powróciliśmy na nocleg przygotowany w bursie szkolnej. Następnego dnia autokarami wyruszyliśmy na zwiedzanie kilku ciekawych miejsc. Muzeum Treblinka – niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy, wywarł na nas ogromne wrażenie, momentami wyciskając łzy z oczu. Zwiedzaliśmy także 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny i koszary Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie oraz Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Poznaliśmy w ten sposób bolesną prawdę i historię związaną z Ziemią Ostrowską oraz nieco więcej szczegółów z życia W. Pileckiego – naszego Patrona. Wczesnym popołudniem przy Stawie Miejskim w Ostrowi odbyło się oficjalne otwarcie III Święta rtm. W. Pileckiego. W bogatym programie mogliśmy obejrzeć inscenizację walk przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną pt. „Ostrowski Sierpień 1920”. Następnie obejrzeliśmy pokaz tańca przedwojennego, wysłuchaliśmy koncertu zespołu „Warszawskie Combo Taneczne” oraz podziwialiśmy potańcówkę w stylu lat XX. Uwieńczeniem wszystkich atrakcji było wspólne zdjęcie, śpiewy, tańce i wojskowa grochówka. To wspaniałe doświadczenie i bardzo miła atmosfera będą nam towarzyszyć do następnego spotkania.
W drodze powrotnej mieliśmy również czas na zwiedzanie Warszawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które są zamieszczone w galerii na naszej szkolnej stronie.
Uczestnicy wyjazdu: Julia Jakubiec, Gabriela Czerkawska, Jonasz Czeluśniak